W naszym przedszkolu realizowaliśmy projekt edukacyjny przygotowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), pt. ABC Małego Konsumenta.

Celami projektu są:

– rozwijanie w dzieciach podstawowych kompetencji konsumenckich,

– wprowadzanie tematyki konsumenckiej do zajęć dydaktycznych na etapie edukacji przedszkolnej,

– zaangażowanie w proces edukacyjny pośredników komunikacji – nauczycieli, edukatorów oraz rodziców,

– zapewnienie nauczycielom przedszkolnym nowoczesnych materiałów edukacyjnych, stanowiących pomoc w prowadzeniu zajęć.

Podczas pierwszych zajęć w przedszkolu odbyła się pogadanka na temat zakupów oraz miejsc w których robi się zakupy. Dzieci dowiedziały się kim jest konsument, a także odkryły jak duże znaczenie ma paragon. Nauczyły się nowego pojęcia – reklamacja i podczas zabaw parateatralnych miały okazję zareklamować wadliwy produkt. Podczas drugich zajęć dzieci zastanawiały się nad słusznością tworzenia listy zakupów przed wyjściem do sklepu. Dzieci poprzez zabawę w „Sklep wielobranżowy” musiały zrobić zakupy produktów umieszczonych na liście, a przy okazji rozwijały koordynację wzrokowo-ruchową. Ponadto zapoznały się z nominałami na banknotach i monetach oraz pojęciem ceny i sprzedawcy. Dużym powodzeniem podczas realizacji projektu cieszyły się gry multimedialne przygotowane specjalnie dla najmłodszych „Sklepowe Memo” i „Na zakupach”, które dostępne są na stronie https://malykonsument.uokik.gov.pl/. Po zakończonych zajęciach dzieci otrzymały dyplom oraz upominek w postaci notesika z listą zakupów. Teraz każdy z nich może pochwalić się, że jest „Małym Konsumentem”.