Zajęcia gimnastyki ogólnorozwojowej z elementami korekty odbywają się dwa razy w tygodniu w każdej grupie przedszkolnej. Jej głównym celem jest kształtowanie u dziecka nawyku prawidłowej postawy oraz zapewnienie wszechstronnego rozwoju fizycznego i wspaniałej, zdrowej zabawy.

 

Propozycje ćwiczeń do wykonywania z dzieckiem w domu

„Marsz na stopach dorosłego”

Dziecko i dorosły stoją twarzami do siebie, trzymając się za ręce. Dziecko staje stopami na stopach dorosłego. Trzymając dziecko powoli chodzimy w przód i tył. Odmiana: dorosły również może poruszać się krokiem tanecznym.

„ Wielkolud”

Dziecko i dorosły stają naprzeciwko siebie: dziecko we wspięciu na palcach z rękoma wyprostowanymi, wyciągniętymi w górę, dorosły trzyma dłonie nad rękoma dziecka na takiej wysokości, aby mogło ono dotknąć jego rąk, mocno wyciągając się w górę. Dorosły chodzi tyłem, a dziecko za nim, starając się cały czas dotykać palcami jego dłoni.

„ Budowanie domu

Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym i  „buduje dom”. Podnosi jedną rękę i ustawia dłoń równolegle do podłogi nad głową – to jest parter. Następnie nad pierwszą dłonią ustawia drugą – to  jest 1 piętro. Tak kolejno dzieci „budują”  piętra, aż do maksymalnego wyciągnięcia rąk .

„ Niedźwiadek”

Dziecko chodzi po pokoju na czworakach naśladując niedźwiadka.

„Niedźwiadek wygrzewa się na słońcu” – dziecko kładzie się na plecach i porusza rączkami i nóżkami w górze,

„Słońce się schowało” – dziecko wraca do pozycji czworakowania z głową uniesioną i wzrokiem skierowanym przed siebie.

Ćwiczenie W. Sherborne

Krokodyl – leżenie na brzuchu, ręce skrzyżowane w łokciach pod brodą, unoszenie nóg i rąk w górę, wytrzymanie i powrót.

 

„Stopy się kłaniają”( zapobieganie płaskostopiu)

 

Dziecko siedzi w siadzie prostym ( nogi wyprostowane, blisko siebie), dłonie opiera na podłodze z tyłu. Naprzemiennie zgina grzbietowo i podeszwowo stopy ( najpierw jedna stopa się kłania, dalej druga).

 

Ćwiczenia według Dennisona”( gimnastyka mózgu)

Kapturek myśliciela – ćwiczenie można wykonać stojąc lub siedząc. Polega na kilkakrotnym odwijaniu małżowin usznych dużymi palcami i kciukiem, masowaniu, ściskaniu. Masaż zaczynamy od góry i kończymy na płatku ucha.