ZESTAW PROGRAMÓW WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO REALIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU NR 150 W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
- „Od zabawy do nauki” – program wychowania przedszkolnego autorstwa D. Kucharskiej, A. Pawłowskiej-Niedbajło, D.Sikorskiej-Banasik, J.Święcickiej, E.Wilkos, I.Zbroszczyk.
- „Elementarz sześciolatka” – roczne przygotowanie do szkoły autorstwa S.Doroszczuk, J.Hermanowska.
- „Mówię coraz lepiej” – program pracy logopedycznej autor – Ewelina Białobrzeg-Klucha.
- „Dotykam, czuję, badam – sensomotoryczne zabawy w przedszkolu” – program zajęć z wykorzystaniem elementów zabaw sensorycznych aktywizujących zmysły – autor Katarzyna Ciastek, Sylwia Kuropatwa
Przedszkole prowadzi wiele projektów i przedsięwzięć. Współpracujemy z wieloma instytucjami i placówkami. Naszym wspólnym celem jest dobro dziecka oraz jego rozwój.
Realizujemy następujące programy i projekty:
KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY
Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to ogólnopolski program edukacyjny organizowany przez markę Kubuś. Celem programu jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne.
W kolejnej edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” biorą wszystkie dzieci
i nauczyciele z naszego przedszkola. W ramach programu przedszkole otrzymało od organizatora materiały i upominki edukacyjne oraz Certyfikat, potwierdzający tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
PROGRAM PROMOCJI ZDROWIA
Nasze przedszkole posiada certyfikat przynależności do Wrocławskiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie.
Przedszkole promujące zdrowie uczy dzieci kontrolować stan własnego zdrowia, dbać o nie i ciągle pomnażać jego potencjał. Ważne jest, aby nauczyć dzieci rozwiązywać aktualne problemy, jakimi są: stres, agresja, niewłaściwe odżywianie, niska aktywność ruchowa. Aby promocja zdrowia w edukacji dzieci w wieku przedszkolnym była skuteczna, niezbędne jest poszukiwanie instytucji i osób wspierających. Służyć one mogą merytoryczną wiedzą i wspomagać w realizacji programu przez konsultacje, dostarczanie materiałów, przeprowadzanie pogadanek, prelekcji dla rodziców i dzieci na tematy zdrowotna, wizyty w gabinetach lekarskich.
W przedszkolu „Wesołe Nutki”, podejmuje się działania sprzyjające zabawie, nauce i pracy. Stad też szczególny nacisk kładziemy na racjonalne żywienie, na wykorzystanie własnych możliwości danych przez naturę i środowisko. Bardzo ważne jest też zdrowe i bezpieczne środowisko fizyczne przedszkola. Tworzy je budynek i teren przedszkola, odpowiednio wyposażony i zagospodarowany, a także higieniczny harmonogram dnia. Działania prozdrowotne obejmują też minimalizowanie lęków i stresów.
CELEM GŁÓWNYM PROGRAMU JEST
kształtowanie wiedzy i umiejętności zdrowego stylu życia oraz zapewnienie takich warunków, aby dzieci nabyły umiejętności prozdrowotnych zachowań i poszanowania zdrowia własnego i innych.
WSPÓŁPRACA Z FUNDACJĄ WROCŁAWSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI
„Nakrętki dla Hospicjum ” to akcja polegająca na zbiórce surowców wtórnych, które następnie są odpłatnie przekazywane firmom zajmującym się recyklingiem. Pozyskane pieniądze są przeznaczane na pomoc chorym dzieciom. Akcja „Nakrętki dla Hospicjum” propaguje postawy odpowiedzialne społecznie – idee pomocy, pomagania oraz zachowania ekologiczne. Pokazuje także, że można pomagać bez pieniędzy.
Zbiórka nakrętek w naszym przedszkolu odbywa się na bieżąco w każdej grupie
i dostarczana jest przez rodziców do wyznaczonego przez Fundację magazynu.
PROGRAM PROFILAKTYKI PRÓCHNICY U DZIECI
Cel główny programu
Zmniejszenie występowania choroby próchnicowej u dzieci w wieku 3-5 lat poprzez zintegrowane działania edukacyjne i profilaktyczno-lecznicze.
Cele szczegółowe
- podnoszenie poziomu wiedzy rodziców z zakresu profilaktyki próchnicy zębów, w tym higieny jamy ustnej oraz zdrowego żywienia;
- motywowanie rodziców do regularnych wizyt dziecka w gabinecie stomatologicznym celem wykonania przeglądów jamy ustnej oraz zalecanych zabiegów profilaktyczno – leczniczych finansowanych z NFZ lub odpłatnych;
- rozwijanie prawidłowych nawyków higienicznych, żywieniowych u dzieci oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie;
- utrwalanie zachowań służących zdrowiu;
- monitorowanie i ewaluacja programu.