ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE NA MIESIĄC KWIECIEŃ

TYDZIEŃ   I   (01 – 05.04.2024r.)       „SZYBKO BIEGNIE KAŻDY DZIEŃ,  ROSNĘ SZYBKO, DUŻO WIEM”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Dostrzeganie zmian we własnej osobie (cechy jakościowe i ilościowe).
  2. Nabywanie coraz dojrzalszych kompetencji społecznych, budowanie obszaru własnego „ja”.
  3. Uświadomienie sobie konsekwencji upływu czasu w kontekście rozwoju i wzrostu.
  4. Doskonalenie umiejętności budowania wypowiedzi na konkretny temat.

TYDZIEŃ   II   (08 – 12.04.2024r.)       „NA WSI ZAWSZE JEST WESOŁO, TYLE PÓL I ZWIERZĄT WKOŁO”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Umożliwienie dzieciom poznania życia w środowisku wiejskim i najbliższego środowiska wiejskiego – podwórka.
  2. Zapoznanie ze zwierzętami żyjącymi na wiejskim podwórku.
  3. Zapoznanie z rodzinami zwierząt, domami, w jakich mieszkają wybrane zwierzęta.
  4. Określanie korzyści płynących z hodowli zwierząt dla człowieka.

TYDZIEŃ   III   (15 – 19.04.2024r.)       „NIGDY NIE BÓJ SIĘ LEKARZA, GDY CHOROBA SIĘ PRZYDARZA”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Wyrabianie nawyków prozdrowotnych.
  2. Zdyscyplinowanie i dbałość o zdrowie własne i innych członków społeczności przedszkolnej.
  3. Rozwijanie świadomości wartości zdrowia i konieczności dbania o nie.
  4. Podkreślanie roli właściwego odżywiania się.
  5. Rozumienie potrzeby dbania o zęby i leczenia ich.
  6. Uświadomienie konieczności szukania pomocy u lekarza w razie choroby.
  7. Podkreślenie znaczenia zawodu lekarza dla zdrowia ludzi.

TYDZIEŃ   IV   (22 – 30.04.2024r.)       „STOP! ZABRANIAM! ZAKAZUJĘ!  ŚMIECI W WORKI SIĘ PAKUJE”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Kształtowanie szacunku dla przyrody w jej naturalnej formie.
  2. Dostarczanie wiedzy o zagrożeniach środowiska i sposobach ochrony.
  3. Wyrabianie nawyków dbałości o czystość i porządek otoczenia.
  4. Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podany temat.

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE NA MIESIĄC MAJ

TYDZIEŃ   I   (01 – 10.05.2024r.)       „KTOŚ NAM NIEBO POMALOWAŁ, WITAJ TĘCZO KOLOROWA!”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Tworzenie dzieciom warunków do odbierania świata wszystkimi zmysłami.
  2. Budzenie zainteresowania ciekawymi zjawiskami pogody.
  3. Uwrażliwianie na piękno otaczającego świata

TYDZIEŃ   II   (13 – 17.05.2024r.)       „RUCH TU WIELKI, DŹWIĘKÓW MOC, Z TRAW NA ŁĄCE MIĘKKICH KOC”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania barw podstawowych i pochodnych.
  2. Poznanie wybranych zwierząt żyjących w naturalnym środowisku (motyle, biedronki, mrówki, ślimaki), zwrócenie uwagi na pożyteczność, przezwyciężanie uprzedzeń i niechęci.
  3. Wyzwalanie ekspresji i rozwijanie sprawności ruchowej przez zabawy i ćwiczenia organizowane oraz podejmowane spontanicznie przez dzieci.
  4. Tworzenie warunków do odbierania świata wszystkimi zmysłami.
  5. Stworzenie okazji do nawiązywania bliskości i serdecznych kontaktów podczas zabawy.

TYDZIEŃ   III   (20 – 24.05.2024r.)       „WYBRAĆ ZAWÓD – TRUDNA SPRAWA, DLA NAS JESZCZE TO ZABAWA”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Kształtowanie szacunku dla pracy ludzi, dostrzeganie, w jaki sposób działania człowieka przyczyniają się do ułatwienia życia codziennego.
  2. Zapoznanie z pracą ludzi różnych zawodów w bliskim i dalszym otoczeniu przedszkola – podstawowe czynności.
  3. Stwarzanie okazji do nabywania doświadczeń w mówieniu i byciu słuchanym.
  4. Stwarzanie okazji do klasyfikowania i porządkowania przedmiotów – wskazywanie i grupowanie przedmiotów podobnych do siebie pod względem przeznaczenia.

TYDZIEŃ   IV   (27 – 31.05.2024r.)       „BUKIET, PREZENT I CUKIERKI, DZIŚ RODZICÓW JEST DZIEŃ WIELKI”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Uświadomienie dzieciom znaczenia roli rodziców w ich życiu.
  2. Wzmacnianie więzi uczuciowej z rodziną przez udział w rodzinnych imprezach w przedszkolu.
  3. Sprzyjanie rozwijaniu pozytywnego obrazu własnego „ja” przez współdziałanie w grupie.
  4. Wdrażanie do stosowania form grzecznościowych, uprzejmego zachowania wobec siebie podczas zabaw dydaktycznych i tematycznych.
  5. Wprowadzenie w świat wartości uniwersalnych – miłość.

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE NA MIESIĄC CZERWIEC

TYDZIEŃ   I   (01 – 07.06.2024r.)       „Z KOŃCA ŚWIATA, CZY ZZA ŚCIANY, TO PRZYJACIEL NASZ KOCHANY!”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Stwarzanie okazji do dostrzegania odmienności i autonomii drugiego człowieka.
  2. Budzenie zainteresowania literaturą dla dzieci przez recytowanie wierszy i czytanie opowiadań.
  3. Rozwijanie umiejętności ruchowych, cech motorycznych przez zabawy oraz ćwiczenia organizowane i spontaniczne.

TYDZIEŃ   II   (10 – 14.06.2024r.)       „COŚ SIĘ SKRADA, COŚ SZELEŚCI, DŻUNGLA STO TAJEMNIC MIEŚCI”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Rozwijanie mowy i myślenia w toku zabaw i zajęć, kształcenie umiejętności językowych, wzbogacanie słownictwa.
  2. Tworzenie okazji do podziwiania otaczającego świata przyrody, tego najbliższego i odległego – egzotycznego.
  3. Ćwiczenia ortofoniczne rozwijające mięśnie narządów mowy.
  4. Umożliwienie doświadczeń w mówieniu na zadany temat i byciu słuchanym.
  5. Wspieranie samodzielnych twórczych działań dzieci.

TYDZIEŃ   III   (17 – 28.06.2024r.)       „MORZE, GÓRY, WIEŚ, JEZIORO, GDZIE RODZICE NAS ZABIORĄ?”

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Rozwijanie umiejętności ruchowych, cech motorycznych przez zabawy i ćwiczenia organizowane oraz samodzielne.
  2. Dostarczenie dzieciom wiedzy o przyrodzie i środowisku społecznym, typach krajobrazów.
  3. Stwarzanie sytuacji do bezpośredniego kontaktu z przyrodą jako źródłem marzeń, przeżyć i doznań.
  4. Rozwijanie mowy i myślenia przez samodzielne wypowiedzi na temat zbliżających się wakacji.